Półkolonie 2021

W drugim tygodniu ferii zimowych od 11 stycznia do 14 stycznia 2021r. nasza szkoła zorganizowała półkolonie dla chętnych uczniów klas I- IV . Półkolonie odbywały się w godzinach od 9:30 do 12:00 i uczestniczyło w nich 10 dzieci. Opiekunami byli nauczyciele: Jan Bliźniak, Krzysztof Zasada, Kamil Suliński, Tomasz Składanowski, Aleksandra Gutmańska, Karol Andrzejewski, Małgorzata Michalska, Leszek Gielniak, Monika Piątek-Pokucińska, Karolina Staworzyńska oraz Anna Lubińska. Program półkolonii był bogaty w wiele różnorodnych zajęć. Uczniowie grali w gry edukacyjne, planszowe, były zabawy ruchowe integrujące dzieci, a także uwielbiane przez wszystkich kalambury. W hali gimnastycznej odbyły się zajęcia sportowe, takie jak gry zespołowe, zabawy ruchowe z elementami rywalizacji, tory przeszkód, konkursy sportowe i gra w tenisa. Nie zabrakło również zajęć artystycznych, plastycznych, technicznych, muzycznych. Ostatni dzień półkolonii dzieci spędziły także bardzo aktywnie ze względu na kulig, w którego organizacji pomógł Pan Mateusz Afelt. Podróż przez ośnieżony las wzbudziła wiele emocji. Dzieci wróciły zachwycone i pełne wrażeń. Ciekawy program półkolonii spowodował, że czas szybko minął, a uczestnicy spędzili go bardzo przyjemnie w aktywny sposób. Serdecznie dziękujemy Panu Mateuszowi Afeltowi za pomoc w organizacji kuligu.

Powiatowy Konkurs Literacki „Wyprawy Literackie”

W październiku uczniowie z klas 1- 7  wzięli udział w 17. edycji  Powiatowego  konkursu  literackiego  „Wyprawy Literackie” pod hasłem  EKO ja – EKO my, który został zorganizowany  przez Miejską i Powiatową  Bibliotekę Publiczną im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. Konkurs został objęty  Patronatem  Burmistrza Wąbrzeźna i Starosty  Wąbrzeskiego. Celem konkursu było m.in. budzenie zainteresowania ważnymi kwestiami ekologicznymi oraz tworzenie proekologicznych wzorców zachowań. W konkursie literackim  „O złoty kałamarz” nasi uczniowie  wykazali bardzo dużą kreatywnością,  umiejętnościami  twórczymi  oraz plastycznymi.  Pod kierunkiem opiekunów, nauczycielek języka polskiego, Pani Anny Lubińskiej i  Pani Marii Ziółkowskiej  stworzyli komiks o tematyce ekologicznej,  a także napisali rymowanki  i opowiadania. Swoje prace konkursowe  uczniowie wzbogacili ilustracjami, rysunkami, zdjęciami. Jeden z uczniów wziął udział w konkursie recytatorsko-teatralnym „O złotą maskę”  i  pod kierunkiem  nauczycielki, Pani Karoliny Staworzyńskiej   zaprezentował  recytację wiersza Jolanty Kasperkowiak pt. „Ziemia”. Utwór ten  również dotyczył  tematu ekologii. Nagrody i wyróżnienia otrzymali:  Julia Cieślak –klasa 2 wyróżnienie,  Julia Marecik –klasa 2 wyróżnienie, Bartłomiej Tomaszewski- klasa 3 Nagroda Starosty Wąbrzeskiego,   Maja Tomaszewska-  klasa 6 wyróżnienie, Mateusz Czerski –klasa 7 Nagroda Biblioteki. Nasi młodzi twórcy otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe. Gratulacje dla zwycięzców. Dziękujemy organizatorowi konkursu i do zobaczenia za rok.

Kliknij w obrazek i wysłuchaj wiersza Jolanty Kasperkowiak – „Ziemia” w wykonaniu ucznia klasy III.

„Wyjątkowa choinka”

Uczniowie klasy 2 w nawiązaniu do utworu pt. „Wyjątkowa choinka”  wykonali prace plastyczne przedstawiające choinki świąteczne ozdobione według  własnego pomysłu. Wszystkie dzieci wykazały się bardzo dużą pomysłowością i zdolnościami plastycznymi. Na zielonym drzewku nie zabrakło pięknych ozdób wykonanych z różnych materiałów plastycznych, takich jak: kolorowe koraliki, cekiny, brokat, welurowe sznurki, wycinanki, srebrne łańcuszki, gwiazdki, śnieżynki, mini pomponiki dekoracyjne. Pod choinkami znalazły się również prezenty.

Aby zobaczyć wszystkie prace kliknij w choinkę

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. Jest to dzień szczególny. To święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły nadzorują. 12 października 2020r. roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W pięknie udekorowanej hali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna: Pani Dyrektor, Agnieszka Zielińska, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Urzędu Gminy w Dębowej Łące, Pan Stanisław Szarowski oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Pani Krystyna Szewczyk. Nie zabrakło też przedstawiciela Rady Rodziców, Pani Anety Literskiej. Wszystkich gości powitały oraz uroczystość poprowadziły uczennice z klasy VII, Alicja Kułakowska i Marta Zahora. Uczniowie z klasy II pod przewodnictwem wychowawcy, Pani Anny Lubińskiej przygotowali przedstawienie, w którym młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Uczniowie śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Część artystyczną uświetnił występ chórku szkolnego pod kierunkiem nauczyciela muzyki, Pana Tomasza Składanowskiego. Następnie przemówił Pan Wójt i przyznał Nagrodę Wójta Pani Dyrektor Agnieszce Zielińskiej oraz Pani Monice Piątek-Pokucińskiej. Głos zabrała także Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły, Pani Małgorzacie Michalskiej, Pani Karolinie Staworzyńskiej, Pani Katarzynie Żelaznej, Panu Karolowi Andrzejewskiemu, Panu Krzysztofowi Zasadzie oraz Pani Teresie Szmytkowskiej i Panu Tadeuszowi Belcarskiemu. Na zakończenie, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Seweryn Andrzejewski i przedstawiciel Rady Rodziców złożyli serdeczne życzenia oraz rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do swoich klas.

https://photos.app.goo.gl/cFzoju9YKJ1FrPUV6

Dzień Babci i Dziadka

Wszyscy dobrze wiedzą kim w rodzinie jest babcia i dziadek, jak wielka jest ich rola w codziennym życiu wnuków. Najczęściej to właśnie oni bardzo je rozpieszczają i chyba za to najbardziej są przez nich kochani. Obdarzają swoich kochanych wnuków ciepłem i miłością, a przede wszystkim mają zawsze dla nich czas. Są takie chwile w roku, kiedy szczególnie docenia się obecność babć i dziadków i najbardziej się o nich pamięta. W dniu 21 i 22 stycznia obchodzimy właśnie ich święto. Uczniowie naszej szkoły z klas I-III zaprosili swoje babcie i dziadków na dzień 14 lutego do Gminnego Domu Kultury w Dębowej Łące na tę ważną uroczystość. Uczniowie z klasy I, II oraz III wraz z wychowawczyniami Panią Anną Lubińską, Panią Moniką Kwiecińską i Panią Moniką Piątek-Pokucińską przygotowali część artystyczną. Każda klasa po kolei prezentowała swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne, oczywiście na temat babć i dziadków. Po występie wszystkie dzieci obdarowały swoje babcie i dziadków laurkami z pięknymi życzeniami oraz słodkimi upominkami. Gościom towarzyszyło wtedy niesamowite wzruszenie. To uroczyste spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przy kawie i herbacie. Rodzice naszych uczniów zadbali o pyszne ciasta i miłą obsługę. Niewątpliwie dla wielu osób było to też ważne spotkanie w gronie swoich rówieśników, często kolegów i koleżanek z dawnej szkolnej ławy.

Lekcja biblioteczna

W dniu 17 stycznia uczniowie klasy VI naszej szkoły wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowej Łące na lekcję biblioteczną. Powitała nas serdecznie bibliotekarka Pani Justyna Kułakowska i zaprosiła na zajęcia. Tematem lekcji były czasopisma i gazety jako źródło informacji. Uczniowie zapoznali się z ofertą prenumerowanych przez bibliotekę czasopism. Następnie przeprowadzili dyskusję na temat różnicy między gazetą a czasopismem. Wspólnie dokonali podziału czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się, oraz ze względu na treść i odbiorców. W dalszej części zajęć zostały uczniom przedstawione elementy budowy czasopisma. Na podsumowanie wiedzy Pani bibliotekarka zaproponowała zabawę w „redaktorów” czasopisma. Zabawa polegała na tym, że ze starych bezużytecznych czasopism, metodą Leporello, uczniowie pracując w grupach stworzyli czasopismo zawierające następujące działy: polityczny, mody i urody, zdrowia, kulinarny oraz sportowy. Młodzież z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpiła do wykonania zadania. Szóstoklasiści mieli bardzo dużą frajdę wcielając się w rolę redaktorów czasopisma. Powstała ciekawa praca, którą zabrali do swojej klasy. Na zakończenie Pani Kułakowska zaprosiła naszych uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów, gdyż czytanie książek wzbogaca słownictwo, poszerza wyobraźnię oraz wzbogaca świat myśli i uczuć młodego czytelnika.

Więcej zdjęć tutaj

Tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”- tak mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym roku Tłusty czwartek, czyli najsłodszy dzień w całym roku przypadł 20 lutego. Tego dnia w naszej szkole o słodkie pyszności zadbali rodzice. Tradycyjnie wszyscy objadaliśmy się pączkami. Nie było osoby, która nie dałaby się namówić na pulchne i smakowite ciastko. Z wielką chęcią i apetytem młodsi i starsi uczniowie kosztowali smaczne pączki ciesząc się, że są właśnie takie zwyczaje. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne pączusie!

Więcej zdjęć tutaj

„Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”

12 grudnia uczniowie klasy I naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Zadaniem Małego Misia -bohatera projektu jest rozwijanie czytelnictwa i współpracy między szkołami, zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom, wprowadzenie dziecka w świat literatury, a także budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawę, piosenki, twórczość plastyczną.
    Zajęcie przeprowadziły panie nauczycielki z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego z Dębowej Łąki – Pani Małgorzata Słomska i Pani Maria Lenartowska. W lekcji wzięły udział również dzieci z klasy IIIb z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego. Najpierw uczniowie przywitali się i przedstawili. Następnie wysłuchali baśni napisanej przez braci Grimm pt. „Królewna Śnieżka” , którą przeczytała Pani Anna Lubińska- wychowawczyni klasy I, a później rozmawiali na temat wydarzeń w lekturze i jej szczęśliwym zakończeniu. Następnie dzieci pracowały w grupach pod kierunkiem Pani Małgorzaty Słomskiej i Pani Marii Lenartowskiej. Zadanie, do którego przystąpiły z wielkim zapałem, polegało na pokolorowaniu i ozdobieniu najprzeróżniejszymi elementami dekoracyjnymi głów krasnoludków i królewny Śnieżki. W taki sposób powstały fantastyczne maski, które później uczniowie mogli założyć. Zajęcia urozmaiciła piosenka pt. „My jesteśmy krasnoludki”. Dzieci chętnie śpiewały i z radością tańczyły.
    Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, współpracowali oraz pomagali sobie. Ich buzie były roześmiane i szczęśliwe. Na koniec spotkania uczniowie z I klasy wraz z wychowawczynią podziękowali gościom za interesujące i kreatywne zajęcie edukacyjne obdarowując ich słodkimi upominkami.

Zdjęcia tutaj

Zabawa andrzejkowa

Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny i niezwykły. Właśnie dlatego wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość.
    Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Tradycja andrzejkowa przetrwała do dzisiaj. Jest zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, które dostarcza wielu przeżyć i emocji. Tak też było i w tym roku, kiedy to uczniowie klas 0-III naszej szkoły zostali zaproszeni przez Panią Sołtys Dębowej Łąki Jagodę Róg-Madecką na zabawę andrzejkową do Gminnego Ośrodka Kultury. Impreza odbyła się 29 listopada w godzinach 10.00- 12.00. Dzieci pod opieką swoich wychowawczyń tańczyły i bawiły się przy dźwiękach znanych przebojów. Główną atrakcją spotkania był ogromny wachlarz wróżb andrzejkowych przygotowanych przez Panią Sołtys i konkursy taneczne przeprowadzone przez instruktora zumby Panią Katarzynę Sumińską, która naładowała wszystkich uczestników zabawy pozytywną energią. Podczas wróżb można było poznać imię przyszłej sympatii, a także dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Dzieci chętnie rzucały monetą do miski napełnionej wodą. Nie zabrakło też lania wosku przez klucz i rzucania za siebie obierek jabłka.
    Wróżby pobudziły wyobraźnię i pozwoliły przenieść się w świat marzeń i fantazji. Wszyscy doskonale się bawili i zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co sobie wywróżyli. Pamiętajmy jednak, że wróżby andrzejkowe to przede wszystkim zabawa i trzeba je traktować z przymrużeniem oka, chociaż nie jest wykluczone, że mogą się spełnić.
    Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Sołtys Jagodzie Róg-Madeckiej za zaproszenie na tak wspaniałą imprezę.

Zdjęcia tutaj