Magiczny czas – przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w zerówce.

Grudzień dla dzieci z oddziału przedszkolnego to bardzo pracowity i ciekawy  miesiąc. Codzienne działania i zabawy miały na celu wytwarzanie świątecznego nastroju oraz przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Na początku miesiąca dzieci  ubrały choinkę w swojej klasie. Jej piękno, a zarazem pracowitość i grzeczność dzieci zauważył Święty Mikołaj, który przygotował dla nas miłe upominki. Każdego następnego dnia dzieci wykonywały ozdoby świąteczne, którymi upiększały swoja klasę. Poprzez wycinanie, wydzieranie, malowanie, kolorowanie dzieci ćwiczyły sprawność manualną rąk oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

Wielką radość sprawiło dzieciom pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków, które z apetytem zjedzone będą podczas klasowej Wigilii.

Na podstawie wierszy, opowiadań, historyjek obrazkowych, układanek dzieci poznawały znaczenie takich pojęć jak życzliwość, przyjaźń i miłość a jednocześnie doskonaliły umiejętności językowe i matematyczne. Na zajęciach plastyczno – technicznych dzieci wykonały kartki świąteczne, które postanowiono wysłać do emerytowanych pracowników naszej szkoły. Ponieważ dzieci sześcioletnie mają jeszcze niewielkie umiejętności manualne poprosiliśmy o pomoc w ich przygotowaniu starszych uczniów naszej szkoły, którzy wraz z nauczycielem języka polskiego – panią Marią Ziółkowską bardzo chętnie włączyli się w tą jakże szlachetną akcję niesienia pomocy i czynienia dobra. Odwiedziliśmy Urząd Pocztowy w Dębowej Łące aby osobiście  wysłać te kartki z życzeniami. Mamy nadzieje, że sprawią one odbiorcom miłą niespodziankę. Okazuje się, że robienie niespodzianek daje wiele radości, wzmacnia relacje międzyludzkie a jednocześnie uczy  szacunku do starszych osób.

W ten przedświąteczny czas dzieci poznawały także tradycje bożonarodzeniowe, chętnie słuchały opowieści na ten temat, a także  same opowiadały o potrawach i zwyczajach wigilijnych w ich  domach. Wiele radości przynosiły codzienne, wspólne śpiewanie piosenek i kolęd przy choince, a także poznawanie przygód naszego ulubionego Misia Uszatka, które poznajemy w ramach realizowanego w waszej grupie projektu „Kącik Molika Książkowego”. Ogromną radość sprawiło dzieciom ubieranie wraz z nauczycielami naszej szkoły dużej choinki na głównym holu. Bardzo chętnie wieszaliśmy na jej gałązkach  ozdoby choinkowe wykonane przez naszych starszych kolegów. Było tak miło i świątecznie gdy zaśpiewaliśmy przy niej piosenkę pt. „Choinko piękna jak las”.

Teraz z niecierpliwością codziennie odliczamy dni do klasowej Wigilii, bo wtedy właśnie będziemy delektować się smakiem naszych, własnoręcznie przygotowanych pierniczków.

Zobacz film z tego wydarzenia klikając na zdjęcie!!!

Katarzyna Żelazna

Website: