Zabawa andrzejkowa

Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny i niezwykły. Właśnie dlatego wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość.
    Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Tradycja andrzejkowa przetrwała do dzisiaj. Jest zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, które dostarcza wielu przeżyć i emocji. Tak też było i w tym roku, kiedy to uczniowie klas 0-III naszej szkoły zostali zaproszeni przez Panią Sołtys Dębowej Łąki Jagodę Róg-Madecką na zabawę andrzejkową do Gminnego Ośrodka Kultury. Impreza odbyła się 29 listopada w godzinach 10.00- 12.00. Dzieci pod opieką swoich wychowawczyń tańczyły i bawiły się przy dźwiękach znanych przebojów. Główną atrakcją spotkania był ogromny wachlarz wróżb andrzejkowych przygotowanych przez Panią Sołtys i konkursy taneczne przeprowadzone przez instruktora zumby Panią Katarzynę Sumińską, która naładowała wszystkich uczestników zabawy pozytywną energią. Podczas wróżb można było poznać imię przyszłej sympatii, a także dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Dzieci chętnie rzucały monetą do miski napełnionej wodą. Nie zabrakło też lania wosku przez klucz i rzucania za siebie obierek jabłka.
    Wróżby pobudziły wyobraźnię i pozwoliły przenieść się w świat marzeń i fantazji. Wszyscy doskonale się bawili i zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co sobie wywróżyli. Pamiętajmy jednak, że wróżby andrzejkowe to przede wszystkim zabawa i trzeba je traktować z przymrużeniem oka, chociaż nie jest wykluczone, że mogą się spełnić.
    Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Sołtys Jagodzie Róg-Madeckiej za zaproszenie na tak wspaniałą imprezę.

Zdjęcia tutaj

Anna Lubinska

Website: