Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim aby magiczna atmosfera białego krajobrazu i pięknych ozdób świątecznych pozwoliła choć na chwilę oderwać się od codzienności, dała porwać marzeniom i refleksjom oraz pozwoliła w spokoju, w gronie najbliższych celebrować piękną polską tradycję Wigilii Bożego Narodzenia. Niech na stołach zagości dwanaście dań i jedno dodatkowe nakrycie. Oby te Święta były czasem wytchnienia, choćby chwilowej beztroski, czasem wolnym od smutków i pełnym radości.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

„Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”

12 grudnia uczniowie klasy I naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Zadaniem Małego Misia -bohatera projektu jest rozwijanie czytelnictwa i współpracy między szkołami, zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom, wprowadzenie dziecka w świat literatury, a także budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawę, piosenki, twórczość plastyczną.
    Zajęcie przeprowadziły panie nauczycielki z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego z Dębowej Łąki – Pani Małgorzata Słomska i Pani Maria Lenartowska. W lekcji wzięły udział również dzieci z klasy IIIb z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego. Najpierw uczniowie przywitali się i przedstawili. Następnie wysłuchali baśni napisanej przez braci Grimm pt. „Królewna Śnieżka” , którą przeczytała Pani Anna Lubińska- wychowawczyni klasy I, a później rozmawiali na temat wydarzeń w lekturze i jej szczęśliwym zakończeniu. Następnie dzieci pracowały w grupach pod kierunkiem Pani Małgorzaty Słomskiej i Pani Marii Lenartowskiej. Zadanie, do którego przystąpiły z wielkim zapałem, polegało na pokolorowaniu i ozdobieniu najprzeróżniejszymi elementami dekoracyjnymi głów krasnoludków i królewny Śnieżki. W taki sposób powstały fantastyczne maski, które później uczniowie mogli założyć. Zajęcia urozmaiciła piosenka pt. „My jesteśmy krasnoludki”. Dzieci chętnie śpiewały i z radością tańczyły.
    Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, współpracowali oraz pomagali sobie. Ich buzie były roześmiane i szczęśliwe. Na koniec spotkania uczniowie z I klasy wraz z wychowawczynią podziękowali gościom za interesujące i kreatywne zajęcie edukacyjne obdarowując ich słodkimi upominkami.

Zdjęcia tutaj

Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w Tenisie Stołowym.

Dnia 16 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Książkach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w Tenisie Stołowym.

Naszą szkołę dzielnie reprezentowali Kacper Czarnecki oraz Seweryn Andrzejewski. W swojej kategorii wiekowej zwyciężyli i będą reprezentować Powiat Wąbrzeski w ćwierćfinale wojewódzkim, który odbędzie się w Chełmnie 16 stycznia 2020r.

Spotkanie z Mikołajem

Dnia 9 grudnia br. uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące brali udział w wycieczce do Bydgoszczy. Celem wyjazdu było uczestnictwo w cyklicznej imprezie edukacyjnej pod nazwą „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji wraz z Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Uroczystość odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka. Ideą wydarzenia było zapewnienie dzieciom rozrywki, połączonej z edukacją na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Policjanci przebrani za bajkowe postacie przekazali dzieciom dużo pożytecznych informacji. Uczniowie mieli możliwość oglądania parady policyjnej składającej się z aut, quadów oraz motocykli. Wiele radości towarzyszyło przybyciu Świętego Mikołaja, który w tym roku wyjątkowo skorzystał z kabrioletu. Wielką atrakcją były pokazy skuteczności psów policyjnych, które zaprezentowano w pozorowanych akcjach. W konfrontacji ze znakomicie wyszkolonymi psami przestępcy nie mieli szans. Dodatkową rozrywką były pokazy zumby podczas, których dzieci mogły aktywnie uczestniczyć na parkiecie.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników okolicznościowe upominki oraz poczęstunek podczas zabawy.

Zdjęcia tutaj

Rozstrzygnięcie konkursu ”Zdarzyło się sto lat temu …

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnym konkursie pt. „Zdarzyło się sto lat temu…”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące. Zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania, którego akcja toczyła się około sto lat temu. Inspiracją do stworzenia opowiadania mogły być wszystkie zasłyszane, opowiadane, przekazywane z pokolenia na pokolenie historie. Kilkoro uczniów z naszej szkoły podjęło się tego niełatwego zadania.
Podczas spotkania podsumowującego konkurs, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników każdy uczestnik miał za zadanie zapoznać zebranych ze swoim opowiadaniem. Czytane przez autorów prace wprowadziły słuchających w zachwyt, a opisane zdarzenia pozwoliły na chwilę „przenieść się” w świat lokalnej przeszłości. Po zapoznaniu się z treścią opowiadań konkursowych publiczność wybrała pracę najpiękniej i najciekawiej zaprezentowaną i przyznała swoją nagrodę Sewerynowi Andrzejewskiemu. Natomiast jury oceniając prace pod względem literackim także przyznało nagrody i wyróżnienia. Uczniom naszej szkoły przypadło między innymi: pierwsze miejsce Zofia Kułakowska uczennica klasy V, drugie miejsce Seweryn Andrzejewski z klasy VII, a uczennica Natalia Widz także z VII klasy trzecie miejsce. Specjalną nagrodę otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu Maja Miazgowska uczennica klasy I naszej szkoły, która wykazała się niezwykłą fantazją i wyobraźnią.
Nagrody i dyplomy wręczyła uczestnikom pani Aleksandra Kurek dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie a jednocześnie przewodnicząca jury. Wszyscy laureaci otrzymali od publiczności ogromne brawa i słowa uznania za podjęty trud.
Dla obecnych na spotkaniu gości, jak i dla samych uczestników była to żywa lekcja historii.

Kiermasz Świąteczny w naszej szkole

13 grudnia 2019 roku na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych.
Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje między innymi choinki z szyszek, makaronu, orzechów, wspaniałe stroiki, skrzaty, bombki, aniołki itp. Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane w holu. Jarmark bożonarodzeniowy wzbudził zainteresowanie zarówno rodziców jak i uczniów. Ozdoby były bardzo pomysłowe i kolorowe. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Rada Rodziców.
Współpraca i zaangażowanie uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli była okazją do zatrzymania się w przedświątecznej krzątaninie i spędzenia kilku miłych chwil ze społecznością szkolną, która tego dnia gościła mieszkańców okolicy –i nie tylko.
Można było posłuchać kolęd w wykonaniu uczniów od klas 0 do VIII.
W wolnej chwili przekąsić „coś” słodkiego w szkolnej kawiarence. Ciasta upieczone przez rodziców naszych uczniów wabiły zapachem i zapraszały do konsumpcji. Ten dzień wprowadził nas w magię Świąt Bożego Narodzenia.

Zdjęcia tutaj

Warsztaty

Czas przedświąteczny pełen jest pozytywnych emocji, magii i niepowtarzalnego uroku, gdyż wszyscy z niecierpliwością oczekują na święta. Aby umilić ten czas oczekiwania. W dniu 9 grudnia uczniowie klasy II wraz z rodzicami uczestniczyli w klasowych warsztatach świątecznych. Wspólnie wykonywaliśmy ozdoby świąteczne , które zostały przekazane na „Kiermasz Świąteczny” organizowany w naszej szkole.Wszyscy wykazali się inwencją twórczą i dużym zaangażowaniem.Były to warsztaty wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i samodzielnością. Dziękujemy wszystkim rodzicom, za ciekawy pomysł i tak niecodzienne atrakcje. Oto efekty naszej pracy.

Zdjęcia tutaj

Mikołajki

Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.Przed przybyciem Mikołaja uczniowie całej szkoły przystąpili do dekoracji swoich sal. W czasie przerw uczniowie zadbali, aby społeczność szkolną wprowadzić w świąteczny nastrój organizując świąteczną muzykę. Tego dniu, uczniowie w swoim stroju mieli coś czerwonego, mikołajowego zaś w ich serduszkach zagościł szczególny nastrój, pełen niespodzianek i spełniających się dziecięcych marzeń. Przybycie Mikołaja stało się znakiem, świadczącym o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Dotarł do szkoły i obdarował wszystkich uczniów cukierkami, co nasi uczniowie przyjęli barddzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują.Mikołajki minęły nam w bardzo przyjaznej atmosferze, sprawiając dzieciom wiele radości i wrażeń.

Zdjęcia tutaj

Wizyta Miłego Gościa

6 grudnia to wyjątkowy dzień zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które z niecierpliwością wyczekują prezentów od św. Mikołaja. Już od samego rana w oddziale przedszkolnym wyczuwało się podniosłą atmosferę. Dzieci przez okno ciągle wypatrywały Mikołaja i co chwilę sprawdzały czy w butach nie ma dla nich prezentów. Dopiero podczas śniadania dotarł do zerówki długo oczekiwany i wypatrywany gość, który częstował cukierkami, pozostawił w szatni dla każdego słodką niespodziankę, a w klasie na dywanie ogromną torbę prezentów. Dzieci w podziękowaniu za otrzymane niespodzianki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i zaśpiewały Mikołajowi piosenkę pt. „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna”. Zaraz po śniadaniu dzieci zabrały się do opróżniania tajemniczej torby. Znalazły tam wiele gier planszowych, zespołowych i edukacyjnych, które pozwolą na wspólną zabawę i naukę. Nie zabrakło także ulubionych przez dzieci puzzli, które natychmiast, z wielką starannością zostały układane. Był to bardzo miły i radosny dla dzieci dzień.

Zdjęcia tutaj

„Świąteczny dar – magia i czar”

W poniedziałkowe, grudniowe przedpołudnie pani Justyna Kułakowska bibliotekarka GBP w Dębowej Łące zaprosiła najmłodszych uczniów naszej szkoły do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska przedstawił bajkę pt „Świąteczny dar – magia i czar”. Treść bajki wprowadziła młodych widzów w świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój. To pouczająca opowieść o marzeniach i przyjaźni osadzona w bajecznej, zimowej scenerii. Mały Tygrysek – główny bohater przedstawienia musiał przejść bardzo trudne chwile, aby zrozumieć jak ważne jest dobro i przyjaźń. Historia ta zmusiła widzów do refleksji nad sobą i swoim postępowaniem względem innych ludzi, kolegów. Wskazała dzieciom, że kierując się w życiu uczciwością i lojalnością wobec innych można zyskać przyjaciół, którzy będą zawsze wsparciem i pomocą w trudnych dla nas chwilach.

Zdjęcia tutaj